Suunnistuksen superviikonloppu

Kuvassa viestiliigan voittajia; Vipe,Lotta, Elisa, Anna, Ansaku, Karo, Minna

Lauantaina 18.9. käytiin jännittävä ja vaiherikas Viestiliigan finaali Kirkkonummella. Naisten viestissä isot hajonnat tekivät kilpailusta jännittävän aina loppuun asti. Ensimmäisellä osuudella Karo tuli vaihtoon viidentenä n. 2.30min kärjestä. Elisa toisella osuudella nappasi jo 1.väliaikarastilla johtopaikan, mutta lopussa taipui hieman ja tuli toisena vaihtoon vain vajaan minuutin keulasta. Minna ankkurina teki tasaisen varmaa hyvää työtä saavuttaen kärjen kiinni jo 4.4km kohdalla. Loppumatka olikin tiukkaa taistoa aina 9-10 rasteille asti, jossa Minna teki eron ja toi Lahden Suunnistajat-37 selvänä osakilpailu sekä viestiliigan kokonaiskisan voittajina maaliin.

Kakkosjoukkue; Ansku, Lotta, Anna hienosti finaalissa 10 sijalle.

Miesten viestissä 1-joukkueemme; Mikael, Juha, Petteri viesti alkoi hieman “hakien” rasteja ja ensimmäiseen vaihtoon Mikael sijalla 22. Alun vaikeuksien jälkeen Juha kakkososuudella nosti sijoituksen hienosti 8 parhaan joukkoon ja Hutteri ankkuroi maaliin 10 sijalla. Viestiliiga kokonaiskilpailussa miehet  sijalla 6.

2-joukkueemme; Valtteri K, Tatu , Teemu sijalla 38.

Kirkkonummella suunnistettiin myös keskimatka ennen viestiliigaa; Lynx50v – STR8 -keskimatka 18.9.2021 (resultfellows.com)

Superviikonloppuun mahtuu vielä Särkänniemisuunnistus, josta myös Menestystä Särkänniemi-suunnistuksesta | Lahden Suunnistajat -37 (ls37.fi)

Pyöräsuunnistuksen Suomen cup-finaalissa tänään Tampereella Sprintti aamupäivällä Tomi H21 4.sija, Vesa H50 1 sija ja Heikki 2. Elmo H11 2.sija ja Kirsi D50 myös 2.sija.

Iltapäivän keskimatkalla Tomi 5. Vesa jälleen 1. sija, Heikki 4. Elmo 3.

Yhteistuloksissa Vesa Forsblom H50 voittoon ! ja Elmo Kiiskinen H11 Pronssille !

Suomen Cup finaali 2021 – Fillarirastit