Kausi päätökseen Pajulahdessa

Sunnuntaina LS:n kausi laitettiin pakettiin ohjelmanumeroiden ja palkitsemisten kautta.

Ohjelmassa oli tietenkin puuron syöntiä, ajanhermolla olevaa Masked Orienteer -arvuuttelua, LS-37 Junior Triviaa ja Valtterin kausikooste -videota. Ja kauden mittaan monia ilahduttaneet videot toivat myös Valtterille ”Spesiaalipalkinnon”.

Muita palkittavia illan aikana:

Tsempit:

100 suunnistusta haaste
Yli 40 suunnistussuoritusta kauden 2021 aikana
o Alli-Martta Ahonen
o Celine Gaasenbeek
o Annlinn Gaasenbeek
o Ella Hakkarainen
o Okko Hakkarainen
o Nilla Keskinarkaus
o Elmo Kiiskinen
o Siiri Siikanen
o Aaro Yrjölä

Yli 70 suunnistussuoritusta kauden aikana
o Saara Hirvonen
o Helmiina Nurmela
o Eevert Nurmela

Utopistinen 100 suunnistussuoritusta kauden aikana
o Ei kukaan, ens kauel 😉

Menestyjät 2021
Uma Lehtonen, Hermanni Latonummi, Helmiina Nurmela, Eevert Nurmela
Tsempparit 2021
Aaro Yrjölä ja Celine Gaasenbeek
Haastajat 2021
Ella Hakkarainen, Elmo Kiiskinen, Siiri Siikanen

Nuorisovalmennuspäällikön jakamat SM-ryhmän erikoispalkinnot
Eerika Riutto ja Timo Koivuniemi
Perustelut: Aktiivisuus, oma-aloitteisuus ja halu kehittyä urheilijana!

Vuoden parhaiden palkitsemiset
Paras tyttö (Alle 16 vuotta, Kiertopalkinto): Helmiina Nurmela
Paras poika (Alle 16 vuotta, Kiertopalkinto): Eetu Granqvist
Paras nuori (Alle 20 vuotta, Kiertopalkinto): Elisa Mattila
Paras nainen: Karoliina Ukskoski
Paras mies: Aleksi Anttolainen
Vuoden veteraani (Kiertopalkinto): Esko Ranta
Vuoden valmentaja: Anu Tahvanainen
Vuoden tulokas (kehittyjä): Eerika Riutto
Seuran paras (Kiertopalkinto): Naisten Viestiliigajoukkue

Lisäksi Nuoriso- ja valmennusjaosto palkitsi MM-, EM-, Maailman Cup-, SM-kisoissa menestyneet valmennusapurahalla.
Anna-Kaisa Anjala, Aleksi Anttolainen, Henri Arvela, Philipp von Arx, Mikael Fabritius, Aapo Granqvist, Eetu Granqvist, Petteri Huikko, Minna Kauppi, Petri Kiiskinen, Emmi Kiljunen, Juuso Ketonen, Pauli Leinonen, Elisa Mattila, Tomi Nykänen, Anna Närhi, Eerika Riutto, Aki Saari, Juha Sorvisto, Anniina Taipale, Karoliina Ukskoski, Ilari Virtanen, Vili Väkeväinen, Pyry Willman

Erikoispalkinnot 2021
Vuoden ratamestari 2021: Teemu Niskanen
Perustelut: Upeasta ratamestarityöstä seuran harjoitusten ja kilpailujen hyväksi.
Vuoden 2021 naisten joukkueenjohtaja: Virpi Remahl
Perustelut: Upeasta ja menestyksekkäästä työstä naisten edustusjoukkueen hyväksi.
Lisäksi naisten joukkue palkitsi henkilökohtaisesti Virpi Remahlin arvokkaasta työstä naisten joukkueen tavoitteiden saavuttamisesta!
Vuoden 2021 miesten joukkueenjohtaja: Matias Sankari
Perustelut: Upeasta ja menestyksekkäästä työstä miesten edustusjoukkueen hyväksi.
OP Päijät-Häme – LS-37 Kunniakirja, Hippo-suunnistuskoulun rehtorin diplomi: Kirsi Kiiskinen
Perustelut: Pitkästä ja pyyteettömästä työstä, sekä innostavasta asenteesta Hippo-suunnistuskoulun rehtorina.
Vuoden sini-puna-valkonutut 2021: Sanna & Antti Halme
Perustelut: Pitkästä ja pyyteettömästä työstä seuran toiminnan hyväksi.