Valmennuksen terveiset  – Talven arkitreenien runko, Suhu-yhteistyö ja SM-ryhmän Tehovalmennus ?❤️?

Pitkä kausi päättyi seuran historiaan parhaampaan sijoitukseen (4.sija) Halikko-viestissä sekä upeisiin suorituksiin SM-erkoispitkiltä Anskun D21 SM-hopea kirkkaimpana. Suunnitelmat kohti ensikautta ja alla pääset fiilistelemään talven treenejä sekä muuta valmennuksen tarjontaa. Seuran kausikalenteri tulee jakoon lähiaikoina.

Viikkotreenit

Maanantai

Juoksutekniikkaharjoitus klo 18.00, Urheilukeskus. Yleistä fyysistä taitoa, koordinaatiota, tasapainoa, hallintaa sekä nopeaa ja terävää liikettä. Tsekkaa harjoituksen runko kalenterista

Lasten Salivuoro klo 18.00, Kärpäsen koulun Sali. Talvikaudella (marras-maaliskuu) järjestetään 8-12 -vuotiaille lapsille (seuran jäsenille) monipuolinen sisäliikuntaliikuntaharjoitus maanantaisin klo 18-19 Kärpäsen koulun liikuntasalissa (Kasakkamäentie 1). Talviharjoitusvuoro on tarkoitettu 8-12 -vuotiaille. Lisätiedot ilmoittautumisesta ja maksusta täältä.

Tiistai

LS-juoksee klo 18.00, Radiomäki/Pikku-Vesku/Lahti. Juoksuharjoitus pääosin yhteistyössä Ahkeran nuorten mailereiden kanssa. Syyskaudella lähtökohtaisesti VK-treeniä.

Tarkemmat tiedot kannattaa tsekata seuran kalenterista!

Keskiviikko

Lepo/omatoiminen. Talven aikana Korttelikuppia tarjolla.

Torstai

LS-Taito klo 18.00. Vaativaa suunnistusta seuran edustusurheilijoiden suunnittelemilla radoilla. Pääosin yhteislähdöllä kaveria sparraten. Talven tullessa vaihtuu ainakin osittan polkulenkiksi Tapanilasta. Sauna lämpeää tarvittaessa.

Tarkemmat tiedot kannattaa tsekata seuran kalenterista!

Perjantai

Seuran (yli 12 vuotiaiden) salivuoro klo 19.00, Jalkarannan koulu. Perinteinen seuran salivuoro jatkaa tutulla paikalla ja kaavalla. Ensimmäinen tunti lihaskuntoharjoitus seurasta löytyvää liikunnan osaamista hyödyntäen. Toinen tunti säbämaila kolmantena jalkana kovalla meiningillä.

Lauantai

Lauantai aamupäivästä tarjotaan ympäri talven kovaa-ajoa treenipäivien, testijuoksujen, korttelirallien ja mäkitreenien merkeissä riippuen viikosta.

Tarkemmat tiedot kannattaa tsekata aina seuran kalenterista!

Sunnuntai

Pitkä peruskestävyysharjoitus. Klo 10.00 Tapanila. Ilmoittaudu Suomisportiin ja raahaa kaveri mukaan pitkälle lenkille!

 

SM-ryhmän tehovalmennus 2022

Seuran SM-ryhmään kuuluvilla on mahdollisuus osallistua tehovalmennukseen. Tehovalmennukseen osallistuvalta edellytetään tavoitteellista asennetta urheilunn sekä oma-aloitteisuutta. Tehovalmennukseen ilmoittaudutaan valmennuspäällikölle.

  • Vuosittaisesti luotu henkilökohtainen kehityssuunnitelma yhdessä ryhmävalmentajan kanssa
  • Kuukausittain läpikäytävä harjoitussuunnitelma yhdessä ryhmävalmentajan kanssa (jos urheilijalta löytyy henkilökohtainen valmentaja niin hänen kanssaan yhteistyössä)
  • Nimetty mentori (seuran edustusurheilijoista yms.) taitopuolen kehittämiseen
  • Kontrolliharjoitus laktaattimittauksella kerran 2kk
  • Aamutreenivalmennus koulujen ajan keskimäärin kerran viikkoon. (vaihdellen riippuen koutsin aikataulusta, kuukausittain infot)

Lisätietoja tehovalmennuksesta lähiaikoina.

Valmennuksen ja edustusryhmien palaverit

Valmennuksen palaveri on kerran kuukaudessa (kuukauden viimeinen sunnuntai) pidettävä etänä toteutettava palaveri, jossa käydään läpi seuraavan kuukauden harjoitukset, niiden järjestely sekä niissä toteutettava valmennus. Palaverissa annetaan myös tarvittaessa tukea valmentajien omaan toimintaan ja siinä kehittymiseen

Edustusten ryhmien palaveri on SM-ryhmän ja aikuisten edustusurheilijoiden yhteinen palaveri jossa käydään läpi kuulumisia, mennyttä ja tulevaisuuden suunnitelmia. Palaveri toteutuaan pääosin kuun ensimmäisenä torstaina.

Molempiin palavereihin on vapaaosanotto. Palaverien aikataulut ja aiheet päivittävät kalenteriin.

Suunta huipulle -seuraprojekti

Suunta-huipulle seuran projekti on Suunnistusliiton vetämä projekti seuravalmennuksen ja seurojen yhteistyön kehittämiseksi.

”Huippu-urheilu- ja seuratoimintaa kehitetään yhteistyössä liiton ja muiden seurojen kanssa erityisesti suunnistajan polun valintavaiheen suunnistajia ajatellen. Tavoitteena on, että valmennustoiminnan kehittyminen näkyy erityisesti huippusuunnistajan tai huipulle tähtäävän suunnistajan arkivalmennuksessa ja -ympäristössä.”

Lisätietoa Suunta huipulle ohjelmasta liiton sivuilta. https://www.suunnistusliitto.fi/huippu/akatemiavalmennus-ja-alueet/suunta-huipulle-kehittamisohjelma/

Tämän syksyn agendalla on ollut huippu-urheilusuunnitelman rakentaminen sekä ”alueellisen Suunta Huipulle -valmennusyhteistyö” (yhteisharjoitukset, leirit, testit. Liiton leirivalmentajatuki). LS on tähän mennessä sopinut yhteystyötä erityisesti Jämsän Retki-Veikkojen kanssa. Myös muiden seurojen kanssa on keskustelu leiriyhteistyötästä.

 

Leiriterveiset Yläneen syysleiriltä.

”Tätä kirjoittaessa maataan sängyssä ja palaudutaan Yläneen leirin ensimmäisistä treeneistä. Leiri aloitettiin yötreenillä keskiviikkoiltana märässä syksyisessä kelissä 11 hengen voimin. GPS-seuranta 1.treenistä.

Toisen treenin näyttämönä toimi vuoden 2011 SM-pitkän maasto, joten haasteita oli tarjolla koko rahan edessä (silloin koutsin kilpailut päättyivät murheellisissa merkeissä, nyt tekeminen oli paremmin hallussa). Neljänä vetona suoritettu harjoitus tarjosi ahaa-elämyksiä useammalle urheilijalle. GPS-seuranta 2. harjoituksesta.

Leirin aikana tehdään yhteensä 7 suunnistustreeniä suomen Haldenin Yläneen huippumaastoissa. Keskittymisekohteena korkeuskäyrien ja maaston muotojen hyödyntäminen suunnistuksessa ja sitä kautta suunnistuksen tehostaminen. Mielessä toki myös ensi vuoden Lukkari Jukola.

Tähän mennnessä huippukohtana olleet ainakin talon korkuiset kivet, kymmenet nähdyt peurat sekä lounaan maukas kakku ?

Terveisin, Leirikoutsi ?❤️? AAA