Tammikalenteri – 5. luukku

aki s

Kaikille seitsemälle henkilölle esitetään samat 10 kysymystä

 1. Kuka olet, mistä tulet ja mitä teet?
 2. Taustat LS:ään siirtymisen takana?
 3. Kuinka hyvin tunnet seuran tai sen jäseniä?
 4. Parhaat saavutuksesi kautta aikojen ja viime aikoina? Tulevan kauden tavoitteet?
 5. Vahvuutesi suunnistajana?
 6. Oletko erikoistunut johonkin tiettyyn suunnistuksen “alalajiin” (sprintti/metsä/hisu/yö/…)
 7. Lempimaasto?
 8. Entiset seurat?
 9. Miten vapaa-aikasi kuluu parhaiten?
 10. Vapaa sana.

Vastaukset:

 1. Nuorempi Saaren veljeksistä Jyväskylästä. Lentokonehuoltoaliupseeri Ilmasotakoulussa tikkakoskella.
 2. Syksyllä ja alkutalvesta alkoi olemaan vahvoja merkkejä Terän toiminnan hiipumisesta siihen pisteeseen ettei huippu-urheilulle ole enää hyviä olosuhteita. Pitkän pohdinnan ja selvittelyn jälkeen minulle urheilijana paras ratkaisu oli vaihta LS:ään
 3. Jonkun verran tuttuja naamoja, joskin seura itsessään hieman vieras kun aivan toiselta suunnalta kotoisin.
 4. Ainut SM-mitali vierumäen SM-yö H20 Hopeaa. Junnuista useita plaketteja parhaana 2015 SM-erikoispitkä 4. Pääsarjan aikana henkilökohtainen menestys vielä saavuttamatta. Jukolassa useita top10 osuusaikoja sekä paras vaihtosijoitus 6. Paras hetkellinen sijoitus 4. Lappee-Jukolan pitkän yön loppupuoliskon väliajassa. Pari viime kautta mennyt vaivojen synkistelemisessä eikä kunto ole siitä johtuen ollut kummoinen. Nyt nuo on saatu selätettyä ja homma menossa eteenpäin. Tavoitteena tulevilla kausilla on kehittyä ja harjoitella laadukkaasti, jotta 2021 MM kisojen joukkueessa olisi varma paikka meikäläiselle. Tulevalla kaudella kisojen puolesta viesteihin ja SM kisoihin panostan täysillä. Sotilaiden MM kisat on loppukaudesta Kiinassa ja uskon pystyväni siellä hyvään suoritukseen.
 5. Kestävyysurheiluun saadut lahjat ja kokemuksen kautta kestävä pää kovissa paikoissa.
 6. Kaikki on kokeiltu, eniten sm lätkiä löytyy hiihtosuunnistuksen puolelta.. Mutta pitkillä metsämatkoilla koen olevani parhaimmillaan.
 7. Kainuulainen kangasmaasto.
 8. Pohjankyrön Rasti, Rastikarhut, Vaajakosken Terä
 9. Aika kuluu miten vain. Moni asia on mukavaa ja tehään mitä tulee mieleen ja kelin mukaan.
 10. Juuri alkaneen valmennussuhteen Manne Willmanin kanssa ja tämän seuran vaihdon myötä olen todella motivoitunut harjoittelemaan ja tavoittelemaan huippua. Älkää antako menneen hämätä.