Haku Lahden Suunnistajien kauden 2019 valmennusryhmiin käynnissä

Seuran nuorten ryhmä on pääsääntöisesti 13-18-vuotiaille (ryhmän jäseneltä vaaditaan kykyä suoriutua itsenäisesti 14-sarjan tasoisesta suunnistusradasta) suunnattu harjoitusryhmä, jonka tarkoituksena on helpottaa nuorten siirtymistä lasten suunnistuskoulusta aktiiviseen kilpailu- ja seuratoimintaan. Nuorten ryhmä tarjoaa mahdollisuuden suunnistusharrastuksen syventämiseen nuoren haluamalla tavalla. Ryhmämaksu (95€ vuosi) käytetään kokonaisuudessaan nuorten ryhmän toimintaan ja sen kehittämiseen. Ryhmän valmentajana toimii Aleksi Anttolainen. 

 

Mentorointi

Nuorten ryhmäläisten tukena mentorointirinki, joka koostuu aktiivisista laajan suunnistuskokemuksen omaavista alueen suunnistustoimijoista. Mentorit toimivat harjoituksissa suunnistustaidon ja -tekniikan opettajina sekä tukena lajiin liittyvissä kysymyksissä. Aktiiviselle nuorelle valitaan hänen näin halutessaan myös henkilökohtainen mentori, joka toimii yhteistyössä nuoren kanssa tukien nuoren kehittymistä suunnistajana. Tavoitteelliselle kilpaa suunnistavalle nuorelle seura tarjoaa myös henkilökohtaista valmennusapua.

Jos haluat henkilökohtaisen mentorin tai koet tarvitsevasi jo henkilökohtaisen valmentajan ota yhteyttä Alluun niin keskustellaan asiasta. 

 

Harjoitukset

Nuorten ryhmän harjoituskalenterin rungon muodostavat seuran valmiit harjoitukset (iltarastit, lasten suunnistuskoulu, torstain rataharjoitus, perjantain salivuoro, leirit yms.). Tämän lisäksi ryhmälle järjestetään ympärivuoden omia harjoituksia (harjoitukset kestävät kerrasta riippuen 45-90min). Harjoituksissa pyritään huomioimaan nuorten eri taitotasot tarjoamalla mahdollisuutta suorittaa ratoja eri mittaisina ja vaikeimmissa harjoituksissa tarjoten kahden eri vaikeustason karttaa (14-sarjan ja 20/21-sarjan). Tietoa harjoituksista löytyy seuran verkkosivujen kalenterista omalla värillään, minkä lisäksi ryhmäläisiä infotaan sähköpostin ja WhatsAppin välityksellä. 

Ryhmän harjoitukset ovat avoimia kaikille seuran jäsenille, mutta ryhmän ulkopuolisia seuran jäseniä pyydetään ilmoittautumaan hyvissä ajoin ennen harjoituksia, jotta osataan varautua karttojen yms. suhteen.