Uusia SI-tikkuja

sportident

Seuralle on hankittu lisää SI-tikkuja. Vanhojen 30 lisäksi löytyy nyt 15 vähän nopeampaa ja varmempaa leimauslaitetta.

Seura hankki 10 kpl SI11-tikkua, joissa vilkkuu pieni ledi-valo leimauksen onnistumisen jälkeen. Lisäksi hankittiin 5 kpl SIAC-tikkua, joissa valon lisäksi tulee vielä varmistusääni (itse tikusta) leimauksen onnistuttua. SIAC-tikuilla pystyy myös leimaamaan etänä (parhammillaan 3m), jos itse leimasinyksikkö on sellaista mallia. Esim. Sveitsissä tullaan siirtymään tällaiseen etäleimaukseen kaikissa kisoissa jo tulevana vuonna. Vanhat tikut käy siellä vieläkin, mutta jokaisessa leimauksessa häviää aikaa kun pitää pysähtyä leimasimella läpijuoksemisen sijaan.

Seuran SI-tikkuja pitää hallussa Kimmo Hirvonen ja häneltä niitä saa myös seuran jäsenenä lainaan. Tikkuja vuokrataan myös seuran ulkopuolisille edulliseen hintaan.