Viikonloppuna kisailtiin pyörällä SM-mitaleista ja jaloin “kotimaastossa”

Porissa kisailtiin viikonlopun aikana PySun SM-sprinteissä ja -pitkällä matkalla. Mukana menossa oli vajaa 10 seuramme edustajaa ja kotiintuomisina 2 mitalia. Lauantain sprintissä Arvo Martikainen polki H70-sarjan kolmanneksi ja saman tempun teki seuraavana päivänä pitkällä matkalla Heikki Jokinen (H45). Pitkällä matkalla top6 sijoja tuli vielä 20s Heikille hävinnelle Igor Bondarenkolle (4.) ja H70-sarjan Jukka Luukolle (4.).

Sunnuntaina kisattiin myös lähimaastoissa, kun suunnistuskansa uskalsi palata vajaan 20v tauon jälkeen ukkos-LaSun kilpailukeskukseen. HU-46:n kisoissa kirmasi yhteensä 51 seuramme jäsentä ja heistä sarjan kärkipaikan otti 5 (Anu D40, Päivi D50, Suvi D20, Krista D16 ja Hilla D14). Yksi huomionarvoinen sarja on D50, jossa LS:n edustajat ottivat kolmoisvoiton.

PySu-kisasivu

HU:n kisojen tulokset