SM-pitkien karsinnat juostu

R1

Alta kolmevitosten kisat käydään Yläneellä Liedon Parman järjestämänä. Seuran isoimmat mitali/plaketti-toivot otti selvät jatkopaikat, joskin Aleksi jäi ehkä yllättävänkin kauas kärjestä (17./4:11). Parasta kyytiä esitteli ehkä odotetusti Tytti ollen karsintaeränsä kakkonen, vain 11 sekuntia keulasta. Pikkusisko Lotta ei ollut paljon perässä ja lasetteli kutospaikalle, reilu 2min kärkeen. Ehkä kovimmasta yllätystuloksesta (jos nyt NuJu aloituksen kakkosesta voi näin sanoa) vastasi kuitenkin Lauri sijoittuen myöskin kutoseksi. Eroa kärkeen jäi reilut 4 minuuttia. Viides finalisti oli Pauli, joka puristi itsensä 31. paikalle, jääden reilut 8min keulaan ja täten siis nelisen minuuttia Allusta.

Karsiutuneista voitaneen nostaa yksi nimi ylös. Hetken matkaa näytti, että Jani saattaisi olla menossa jopa A:han asti, mutta lopulta paikka jäi vajaan kolmen minuutin päähän. Sija 16. kuitenkin ihan hyvä.

R2

Lavialla käytävien veteraanien SM:ssä ylimpänä tulosliuskalla ehti Savolaisen Jukka. Sija 12., 5½min kärkeen. Kotilaisen Matti ehti myös kahdenkympin sakkiin ollen 18., viitisen minuuttia ykköseen. H70-sarjassa käytiin kova kamppailu seuran sisäisesti. Lopulta Luukon Jukka vei sen ollen 19. Salon Markku jäi 40s ja sillä ansaitsi sijan 24.{jcomments on}