Lahti-Suunnistusvoitot kokeneille, myös omat nuoret loistivat

Kokeneet ja kovat olivat vahvimpia niin Lahti-Suunnistusten sunnuntain pitkillä matkoilla kuin kokonaiskilpailuissakin. Naisten pääsarjassa Jämsän Retkiveikkojen Merja Rantanen vei omansa Tampereen Pyrinnön Venla Harjun edeltä. MS Parman nuori Enni Jalava juoksi hienosti kolmanneksi Miekkiön upeille kallioille suunnitelluilla radoilla.

Voittaja Rantanen kehui, että ratamestari oli tehnyt mielenkiintoiset ja vaihtelevat radat ja hiukan hiukan alavireisen alkukauden jälkeen suunnistus sujui: ”Omat kisasuoritukseni olivat hyviä ja tuntui todella hienolta taas voittaa”, Rantanen hehkutti tyytyväisenä.

Miehissä Tsekin keskimatkan MM-pronssimies Ukrainan Ruslan Glebov otti omansa, vaikka onkin urakoinut muutamassa viikossa arvokisat ja FIN5-rastiviikon voitonkin. Tampereen Pyrinnön Anton Kuukka oli toinen ja Paimion Rastin Topias Arola kolmas.

Glebov myönsi kisarupeaman jo hiukan painavan, mutta kertoi juosseensa hyvän kisan: ”Vauhti oli melko tasaista ja juomapaikat sekä energiageelit tulivat tarpeeseen. Tein oikeastaan vain yhden pienen virheen rasteilla, joten suoritus oli oikein hyvä”, Glebov hymyili. Ruotsalaisen Ok Ravinenin väreissä kilpaileva Glebov nähdään myös Jukolassa Rovaniemellä elokuun lopussa. Sitä ennen kilpailu-urakka jatkuu Ruotsin puolella lepojakson jälkeen.

Lahti-Suunnistukset käytiin lämpimissä säissä ja nuortenkin sarjoissa nähtiin mukavasti tulevaisuuden toivoja hakemassa oppia ja lisävauhtia. Oman seuramme junnut loistivat monissa sarjoissa. Kokonaiskisan voittivat Timo Koivuniemi H14, Helmiina Nurmela D14, H10-sarjassa tuli jopa neloisvoitto 1. Eerikki hirvonen 2. Cedric Gaasenbeek 3. Tomas Lind 4. Leo Valkama, D8-sarjassa Hertta Siikanen vei voiton.

Tällä viikolla käytiin myös FIN5-rastiviikko, josta parhaasta suorituksesta vastasi D21E-sarjassa Karoliina Ukskoski, joka oli kokonaiskilpailun 6., Anu Tahvanainen oli puolestaan D45A-sarjassa 2.

Kaikki seuramme lasten tulokset päivittäin Lahti-Suunnistuksista.

D8RR lauantai: 1. Hertta Siikanen, 3. Tilda-Sofia Torpo

sunnuntai: 1. Hertta Siikanen

H8RR lauantai: 8. Okko Hakkarainen

sunnuntai: 3.Okko Hakkarainen, 11. Antti Eskeli

D10RRS sunnuntai: 3. Alva Hannonen

H10RRS lauantai: 1.Leo Lind

sunnuntai: 1. Leo Lind , 3. Tapiwa Malai

D10RR lauantai: 7. Aada Saarinen, 8. Sanni Eskeli

sunnuntai: 7. Sanni Eskeli

D10 lauantai: 4.  Siiri Siikanen, 5. Ella hakkarainen

sunnuntai: 6. Ella Hakkarainen, 7.Siiri Siikanen

H10RRsu 6. Eetu Hannonen

H10: la: 1. Eerikki Hirvonen, 2.Cedric Gaasenbeek, 3.Tomas Lind, 4. Leo Valkama

su: 1.Cedric Gaasenbeek, 2.Eerikki Hirvonen, 3.Leo Valkama

H12TR. la:  1. Perttu Silvonen12TR, su: 4. Tatenda Malan

D12 la: 6. Alli-Martta Ahonen 7.Uma Lehtonen, 8.Saara Hirvonen, 9.Maija Koivuniemi, 13. Celine Gaasenbeek

su: 2. Uma Lehtonen, 3.Saara Hirvonen 8.Maija Koivuniemi, 10. Celine Gaasenbeek

 

H12 la: 5. Eevert Nurmela, 6.Aaro Yrjölä, 7.Hermanni Latonummi, 8.Nilla Keskinarkaus, 10. Riku Hannula

su: 3. Aaro Yrjölä, 5.Hermanni Latonummi ja Eevert Nurmela, 9.Nilla Keskinarkaus ja Riku Hannula

D14 la: 1. Helmiina Nurmela, 8.Annlinn Gaasenbeek

su: 1. Helmiina Nurmela, 8.Annlinn Gaasenbeek

H14 la: 1. Timo Koivuniemi, su: 1. Timo Koivuniemi

H16 la. 13. Vili Rauhamäki

 

Seuran FIN5-menestyjät:

 

D21E 6. Karoliina Ukskoski

 

H18E 17. Ilari Virtanen

 

H35A 6. Juha Matilainen

 

H50AL 5. Timo Lehtonen

 

H55A 28. Juha Kiljunen

 

H70AL: 11. Kauko Turunen

 

H75: 14. Risto Anjala

 

H12TR 11. Eikka Kiljunen

 

H10RR 11. Elmo Kiiskinen

 

D45a 2. Anu Tahvanainen

 

D55A 7. Virp Remahl

 

D12 6. Uma Lehtonen