Anna-Kaisa Anjala

Kuka olet, mistä tulet ja mitä teet?
Olen Ansku eli Anna-Kaisa Anjala. Olen kotoisin Joensuusta, käynyt opiskelemassa Vierumäellä ja Jyväskylässä ja muuttanut Lahteen Nokialta noin kaksi vuotta sitten. Olen ammatiltani liikunnanohjaaja ja liikunnan- ja terveystiedonopettaja. Olen opettajana Lahden lyseossa. Työn ohessa myös opiskelen urheiluravitsemusta.

Keitä perheeseesi kuuluu?
Asun puolisoni Topin kanssa. Perheeseeni kuuluvat myös äiti, iskä, isoveli Aaro ja pikkusisko Suvi, jotka asuvat ympäri Suomea.

Milloin aloitit suunnistuksen?
7-vuotiaana.

Miten tutustuit LS-37:n toimintaan?
Aloin tutustua tarkemmin seuran toimintaan, kun muutto Lahteen varmistui. Uudessa kotikaupungissa suunnistusharrastus jatkui ja lähdin mukaan paikallisen seuran harjoituksiin. Minulla oli jo ennestään joitakin tuttuja seurassa, kuten Ari (Topin isä), Virpi ja muutamia muitakin kavereita, jotka alkoivat houkutella minua seuraan.

Mikä suunnistuksessa on parasta?
Löytämisen ilo, itsensä haastaminen ja pääsy sellaisiin paikkoihin, joihin ei muuten tulisi mentyä.

Missä maastossa ensi kertaa suunnistit?
(Piti kysyä äidiltä..) Ensimmäinen kilpailuni oli AM-kisa Tammasuolla (Joensuusta pohjoiseen). Sitä ennen oli käyty “treenaamassa” Joensuussa Jaamankankaalla. Ekassa kisassa tulin itkien maaliin, kun siimari oli mennyt hankalissakin maastoissa, kuten ojan yli. Tällaisia haasteita ei Jaamankankaan “treenissä” ollut.

Onko joku suunnistusmaasto jäänyt erityisen hyvin mieleen?
Pohjois-Norjan maastot ovat sykähdyttäneet jo lapsesta saakka. Viime Midnattsolgaloppenin kolmannen osakilpailun maasto oli myös niin raskas, että se jäi mieleen.

Mitä muita lajeja olet harrastanut tai harrastat?
Olen harrastanut yleisurheilua (etenkin juoksut ja hypyt), näytösvoimistelua (nykyään nimeltään TeamGym) ja ratsastusta. Nykyään harrastan suunnistuksen lisäksi jumppaa, kuntosaliharjoittelua, vesiliikuntaa, maasto- ja maantiepyöräilyä ja seikkailuja.

Mitä seuroja olet edustanut?
Suunnistuksessa Kalevan Rastia, Kooveeta ja Lahden Suunnistajia, yleisurheilussa Pyhäselän Urheilijoita, voimistelussa Joensuun Katajaa ja multisportissa Karelian Seikkailu-Urheilijoita. (Lisäksi olen toiminut ohjaajana monessa muussa seurassa, muun muassa Salpausselän Naisvoimistelijoissa, Vierumäen voimistelijoissa ja Heinolan voimisteluseurassa.)

Onko sinulla ollut valmentajia?
Nuorempana iskä valmensi, jossain vaiheessa oma puoliso ja nykyään “varaäiti” Virpi on katsonut tekemisieni perään…

Mukavin urheilumuistosi?
Tähän on pakko laittaa useampi. Ensimmäinen Venlojen viesti Lahden suunnistajissa totta kai. <3 Italian rastiviikolla ensimmäinen Via ferrata –vaellukseni. Seikkailukilpailut ja pitkät rogainingkisat Topin kanssa. Ulkomaan kisa –ja leirireissut. Kooveen ja KR:n Jukola-voitot läheltä seuraten. ?

Lempitreenisi?
Melkein kaikki treenit ovat suosikkeja. Erityisesti ratavedot ja etenkin lyhyet vedot, suunnistusvedot, pitkät vaellukset hienoissa maisemissa ja pitkät hiihtolenkit Lapissa.

Parhaimmat saavutuksesi kautta aikojen?
Venla 10., 25manna voitot ja hopea, SM-ep 11., juniorisarjojen mitalit ja plaketit, rastiviikkovoitot jne. Elämän muilta osa-alueilta esimerkiksi mieluisten opiskelu- ja työpaikkojen saaminen ja oma koti. ?

Ovatko sinua vaivanneet loukkaantumiset?
Minulla on ollut melko vähän loukkaantumisia. Nyt aikuisiällä viimeisin loukkaantuminen tapahtui, kun olimme juuri muuttaneet Lahteen. Kaaduin maastopyörällä kovasta vauhdista ja satutin kasvoni ja hampaitakin irtosi.. Silloin kohtasin ensimmäisen kerran Sarkan, joka laittoi hampaani kuntoon. ? Loukkaantumisia enemmän harjoitteluani ja kisailemista ovat häirinneet jatkuvat vatsaongelmat.

Onko sinulla ollut taukoa suunnistuksessa? Jos on, miksi?
Ei ole ollut kovin pitkiä taukoja, mutta panostuksen taso on vaihdellut. Esimerkiksi opiskeluaikana oli kausia, kun suunnistus oli vain yksi laji kaikkien muiden joukossa.

Levy- vai peukalokompassi?
Peukalo

Keski- vai pitkämatka?
Keskimatka

Miten vietät vapaa-aikaasi?
Harrastan liikuntaa (tietty), kuuntelen podcasteja ja äänikirjoja, katson sarjoja, luen, opiskelen, hoidan kotihommia, maalaan taloa, suunnittelen kodin tai pihan sisustusta jne…

Kuvaile itseäsi kolmella sanalla:
Kiltti, tunteellinen, joustava

Jos olisit eläin, mikä eläin olisit?
Sneezing panda

Lempiaineet koulussa?
Liikunta, terveystieto, äidinkieli, ruotsi, kuvaamataito, käsityöt ja kotitalous.

Minkä uuden taidon haluaisit oppia?
Puutarhan perustaminen ja hoito.

Mistä ammennat inspiraatiota?
Liikunnasta, ihmisistä, somesta.

Mitä omalla TV-kanavallasi esitettäisiin?
Urheilua (suunnistus, yleisurheilu, voimistelu jne.), hömppäleffoja, rikossarjoja, kuntoiluohjelmia ja jumppavideoita.

Mistä luonteenpiirteestäsi et ole erityisen ylpeä?
Ujous ja epävarmuus

Minun mielestäni (jatka)…
…joihinkin tämän haasteen kysymyksiin on todella vaikea vastata ja tämä kysely on pitkä!

Tätä et vielä tiennyt minusta:
Haaveammattini lapsena oli prinsessa. (Sen jälkeen tuli eläinlääkäri ja sitten liikunnanopettaja).

Mikä on ollut tämän viikon kohokohta?
Liikuntakurssilaisteni liikuntahaastevideoiden katsominen!

Oletko ollut jälki-istunnossa?
En

Millainen ihminen pyrit olemaan?
Ystävällinen, oikeudenmukainen, rehellinen, empaattinen, hauska, joustava, kärsivällinen…

Mikä on epäterveellisin nautintosi?
Makeat herkut.

Oletko laulanut karaokea?
En ikinä.

Mistä asiasta sait viimeksi kehuja?
Kekseliäiden liikuntatuntien toteuttamisesta (opiskelijoilta) ja hyvästä ruoasta ja leipomuksista (Topilta).

Mikä sai sinut viimeksi menettämään malttisi?
Jotkin erimielisyydet.

Unelma, jonka aiot toteuttaa?
Skyrace.

Täydennä lause: Vaikka olen aina halunnut, en ole koskaan…
…Kokeillut vikellystä (voimistelua liikkuvan hevosen selässä)

Mikä on paras tapa viettää kesäistä vapaapäivää Lahessa?
Käydä tekemässä hyvä treeni, hyvässä seurassa, esimerkiksi ratavetoja Radiomäellä tai pitkä juoksu/vaellus/maastopyöräily Lahden parhailla poluilla, sitten voisi grillata meidän uudella pihallamme ja ruoan jälkeen ottaa päiväunet. Myöhemmin voisi käydä vielä maauimalassa tekemässä palauttavan uintitreenin ja köllötellä hetken auringossa. Pulikoinnin jälkeen voisi käydä vielä jätskillä ja sitten mennä kotiin ottamaan rennosti.

Mikä on Lahessa asumisen varjopuoli?
Se, etteivät kaikki ystäväni ja perheenjäseneni asu täällä.

Kysymys edelliseltä Kuukauden Kasvolta Pyry Willmannilta:
Missä maassa haluaisit päästä suunnistamaan?

Nyt kesällä oli tarkoitus mennä seuran reissulle Pohjois-Italiaan (toki, siellä olen jo käynyt), ja odotin sitä matkaa innolla. Eli ainakin sinne on päästävä vielä uudelleen.

Kysymys seuraavalle Kuukauden Kasvolle?
Haastan Eerika Riuton! Miten olet treenannut nyt korona-aikana ja mistä olet saanut motivaatiota?

Mitä tulee mieleen sanoista:

Kylmä – Ylläksellä jouluna
Hiljaisuus – rauhoittuminen
Kevät – Tiomila
Myrsky – ukkonen
Lumi – hiihto
Rakkaus – tärkein
Kuuma – sauna
Aika – rajallinen
Karhu – Ilomantsi
Tasa-arvo – tavoite
Mielenmaisema – tunturit
Runo – äidinkielen tunnit