Tähtiseura-auditointi ja liittovaltuuston valintoja

tahtiseura

Viime viikon torstaina 14.11 suoritettiin tähtiseura-auditointi Tapanilan Hiihtomajalla ja auditoinnin tuloksena seuramme jatkaa edelleen tähtiseurana lasten ja nuorten ohjelmassa. Tähtiseura-ohjelma on Suomen Olympiakomitean seuratoiminnan laatuohjelma, jonka tavoitteena on kehittää suomalaista seuratoimintaa. Toiminnan tunnuksena toimii Tähtimerkki, joka kertoo, että seura on kehittynyt tasolle, jossa seuratoimintaohjelmassa määritellyt laatutekijät toteutuvat. Auditoinnin suorittivat Timo Saarinen Suomen Suunnistusliitosta ja Kustaa Ylitalo Päijät-Hämeen Liikunnasta ja Urheilusta. Auditoinnissa nostettiin esille seuran vahvuudet ja käytiin läpi kehityskohteita, jotka kirjattiin tulevaisuudessa toteutettaviksi. Tästä on hyvä jatkaa toiminnan kehittämisestä.

Suunnistusliiton liittovaltuusto kokoontui syyskokouksen merkeissä Helsingissä. Kokouksessa liittohallituksen varajäseneksi valittiin uutena edustajana Antti Orkola. Vuoden 2018 Lahti-Hollola Jukolassa Antti toimi Talous- ja markkinointivaliokunnan puheentajana ja seurassamme Antti on aikaisemmin toiminut talousjaoston puheenjohtajana. Onnittelut Antille valinnasta!