Nuorisotoiminnan kehittämisprojekti ottamassa seuraavaa harppausta

Seuran omien kokeneiden ohjaajien lisäksi mentoreina toimivat mm. kokenut Rajamäen Rykmentin Marko Väisänen ja eliittisuunnistajat – hallitseva SM-Yön suomenmestari Vaajakosken Terän Juha Sorvisto, SK Pohjantähden luottoviestinainen Heini Wennman sekä nuorten ryhmän päävetäjänä toimiva Aleksi Anttolainen. Mentoreiden neuvonantajana toimii yhdeksänkertainen maailmanmestari Minna Kauppi.

Projektin pitkäaikaisena tavoitteena on turvata seuran tulevaisuus aktiivisena ja tunnettuna suunnistustoimijana sekä nostaa seuran profiilia kilpa- ja huippusuunnistuksessa. Projektin suunnan näyttäjänä toimii vuoden 2020 Jukolan -viesti johon mennessä nuorten määrä seuran joukkueissa moninkertaistuu ja useampi seuran nuorista kolkuttelee ykkös- ja kakkosjoukkueen paikkoja.

Nuorten ryhmäläisille ja mentoreille infotaan jatkosta lähiaikoina henkilökohtaisesti.

Aleksi Anttolainen /044-5050293