Jukola 2015 nurkan takana

Pitkästä aikaa seuralla on jalkeilla iskukykyinen naisten joukkue. Edellisestä <50 -sijasta on jo 16v ja <30 -sijasta 24v. Nyt jopa jälkimmäiseen on mahdollisuudet tykkisuorituksella. Naisten viestin aloittaa LS.n väreissä pelkkiä hyviä viestisuorituksia tehnyt Eevamari. Ns. track record lupailisi aloitusosuudelta semmoista hieman päälle sadan sijoitusta, mutta on Eeviksen aloitushistoriassa myös yksi huippusuoritus Kytäjältä (11.). Toivotaan, että tällä kertaa hätyyteltäisiin näitä sijoja, joskaan satasen paikkeilla vaihtokaan ei paha ole. Kakkosella on monelle seuran jäsenelle tuntematon kasvo – Luca (suomalaisittain lausuttuna suurin piirtein Lutsa). Seuramme unkarilaisen ”ystävyysseuran” PVSK:n mylly tuottaa jatkuvalla syötöllä kovia junnuja ja Luca on tällä hetkellä nuorista naisista vauhdikkain. Viimeistelyharjoitukset Nuuksiossa/Paimiossa sujui varsin hyvin, joten kolmososuudelle päästään hyvissä asemissa. Ja matkaa jatkaa, seuran edustusvuosina mitattuna, joukkueen nestoritar – Saara. Talven aikana hyvään vireeseen päässyt Saara on aina ollut Venloissa hyvässä vedossa ja tämä vuosi ei tule olemaan poikkeus. Tässä vaiheessa joukkue lienee n. 15-25min perässä kärkeä ja sijoitus jossain 30-60. Ankkurina juuri sopivasti pieneltä ”tauolta” palannut Minna. Jos kävisi niin hienosti, että Minna pääsisi matkaan tuon vartin kärkeä perässä, voitaisiin odottaa jopa <20 sijoja, mutta paljon realistisempaa on 30 (±10). Miehissä taasen joukkue ei tuo mitään yllättävää esiin. Valmennusjohdolla oli positiivinen ongelma valita muutaman kärkimenijän takaa melkein kymmenestä tasaisesta kaverista ja tämä kertoo vain siitä, että kakkosjoukkue tullee tekemään kovimman sijaluvun reiluun pariinkymmeneen vuoteen. Joukkueet + infoa

Kisafiiliksen hakuun Nuorten Jukola 1993 -filmi – kuvanlaatu ei päätä huimaa, mutta tulos oli kova

Jukolasivut