Nuorten ryhmä

Seuran nuorten ryhmä on pääsääntöisesti 13-20-vuotiaille (ryhmän jäseneltä vaaditaan kykyä suoriutua itsenäisesti 14-sarjan tasoisesta suunnistusradasta) suunnattu harjoitusryhmä, jonka tarkoituksena on helpottaa nuorten siirtymistä lasten suunnistuskoulusta aktiiviseen kilpailu- ja seuratoimintaan. Nuorten ryhmä tarjoaa mahdollisuuden suunnistusharrastuksen syventämiseen nuoren haluamalla tavalla. Ryhmän päämentori toimii Aleksi Anttolainen ja mentorien mentorina maailmanmestari Minna Kauppi.

 

Mentorointi

Nuorten ryhmäläisten tukena mentorointirinki, joka koostuu aktiivisista laajan suunnistuskokemuksen omaavista alueen suunnistustoimijoista. Mentorit toimivat harjoituksissa suunnistustaidon ja -tekniikan opettajina sekä tukena lajiin liittyvissä kysymyksissä. Aktiivisille nuorille valitaan heidän näin halutessaan henkilökohtainen mentori, joka toimii tiiviissä yhteistyössä nuoren kanssa tukien nuoren kehittymistä suunnistajana. Tavoitteelliselle kilpaa suunnistavalle nuorelle seura tarjoaa myös henkilökohtaista valmennusapua.

 

Harjoitukset

Nuorten ryhmän harjoituskalenterin rungon muodostavat seuran valmiit harjoitukset (iltarastit, lasten suunnistuskoulu, perjantain salivuoro, leirit yms.). Tämän lisäksi ryhmälle järjestetään ympärivuoden omia harjoituksia (harjoitukset kestävät kerrasta riippuen 45-90min). Harjoituksissa pyritään huomioimaan nuorten eri taitotasot tarjoamalla vaativuudelta kahta eri ratavaihtoehtoa (14-sarjan ja 20/21-sarjan). Tietoa harjoituksista löytyy seuran verkkosivujen kalenterista omalla värillään, minkä lisäksi ryhmäläisiä infotaan sähköpostin ja WhatsAppin välityksellä.

Ryhmän harjoitukset ovat avoimia kaikille seuran jäsenille, mutta ryhmän ulkopuolisia seuran jäseniä pyydetään ilmoittautumaan hyvissä ajoin ennen harjoituksia, jotta osataan varautua karttojen yms. suhteen.

 

Hakeminen

Nuorten ryhmään haetaan ryhmän päämentorille antamalla seuraavat perustiedot: Nimi, syntymäaika, s-posti, puhelinnumero, tavoitteet lajin suhteen (ja kiinnostus mahdolliseen henkilökohtaiseen valmentajaan) sekä mielellään vanhemman yhteystiedot.

 

Lisätietoa ryhmän päämentorilta

Aleksi Anttolainen

044-5050293

aleksi.anttolainen@live.fi