2011 ensimmäinen Puskis julki (edit. + yksi unohtunut juttu)

 

Yksi jutuista jäi saapumatta päätoimittajan postiin. Julkaistakoon tässä nyt.

Vuosi2011Vuosi1992
OsuuspituudetAika-arvioKm-vauhditOsuuspituudetAika-arvioKm-vauhdit
1.7,1km47min6,61.6,7km45:596,9Hanne Staff
2.6,3km43min6,82.6,8km43:326,4Liisa Anttila
3.5,2km35min6,73.5,7km37:476,6Sari Laitinen
4.8,6km57min6,64.8,6km56:456,6Annika Viilo

Vuosi 1992/LS-37 I

Venla/Oma aika/km vauhti/vaihtosija

  1. Tuija Hyvönen 50,20/7,5/61

  2. Virpi Suomalainen(Remahl) 48,27/7,1/34

  3. Kirsi Koivuniemi 43,43/7,6/33

  4. Maarit Dahlman 65,05/7,6/34

Seuramme venlat ovat Venlojen viestin maraton taulukossa hienosti sijalla 33. Käytännössä olemme sijoittuneet 7 kertaa viidentoista parhaimman joukkoon. Teimme seuraavanlaisen pohdinnan, riittävätkö eväämme tänä vuonna maratontaulukon pisteille:

Siksi LS-37 on viidentoista parhaan joukossa

  1. Altavastaajan asema. Oli laji mikä tahansa, suomalainen saa parhaan irti haastajana. Tämä nähtiin esimerkiksi Hollannissa, missä maahan potkittu Huuhkajat oli yllättää MM-loppuottelijan. Jokainen metri ilman virhettä antaa mahdollisuuden pisteille.

  2. Tuomaritulkinnat. Tällä kertaa ei kisata sprintinä, missä meikäläisiä joutui tuoreeltaan kikkailun ja tuomaripelin uhreiksi. Niistä sisuuntuneena joukkueemme on vielä sopivasti nälkäinen.

  3. Tulivoima. Anu, koikan kanssa vuorovoittoja, elää suurviesteistä. Koikka, aurinkoa tarkempi, tuttu kisamaasto, erittäin kokenut. Lotta, kaikkea ei läheskään vielä ulosmitattu, hyperlupaus, jalalla jo lähes Tytin tasoa. Mia, oli jo keväästä vaarallinen, vaihtanut ennenkin Jukolassa piikkipaikalla. Tytti, huippu avaaja, maajoukkueen luottohyökkääjä. Virpi, hurja statistiikka nimenomaan Venlojen viestistä, sprintin vauhdit riittää mihin vaan. Salla, Sanni, Anniina ja muut, tänä vuonna erikoistilanteiden pelotteita.

Siksi LS-37 ei ole viidentoista parhaan joukossa

  1. Historia. Kymmeneen viime kertaan paras sijoitus 63.

  2. Laatu. Rankilistojen mukaan sitä on ainakin viidellätoista joukkueella meitä enemmän. Materiaalissa ei riitä syvyys loukkaantumisten tai taktisten muutosten varalle. Ainoastaan yksi maajoukkuetason suunnistaja. Joukkue kaipaa ykkös-/kakkoskorin hankintaa.

  3. Yllätys. Onpa vaikea keksiä kolmatta, joten uskoakseni olemme pisteillä.

 

Viimehetken vinkit:

Muualta kuultuna Weckman ja Silvennoinen ovat hyvin saman suuntaisia kartoittajia, eli vain olennaiset kuvataan kartalle. Kivikuvaus on mm. moneen muuhun kartoittajaan verrattuna poikkeavaa, sillä jonkun mielestä selvältä tuntuva kivi ei olekaan kartassa. Käytännössä se tarkoittaa kuvausohjeiden tarkkaa noudattamista, täten kivikuvauksessa ei ole käytetty tilanne kuvaamista kuhunkin maastotilanteeseen erikseen.

Tiheikköjä ei tarvitse väistellä vaan suorilta läpi.

Kisapäivänä ei ole helle vaan juostaan +13-+16 asteen säässä ja sadettakin on ainakin kisaa edeltävinä päivinä.{jcomments on}