Suunnistus on kaikille sopiva liikunnallinen harrastus, jonka voi mainiosti aloittaa vielä aikuisenakin. Olipa tähtäimenäsi osallistuminen Venlojen tai Jukolan viestiin, iltarastikuntoilu tai lähimetsien antimien kartoittaminen, nyt alkavan suunnistuskoulun avulla pääset mukavasti alkuun ja perustaidot haltuun. Vaikka kyseessä on aikuisten ryhmä, mukaan voi tulla lajia kokeilemaan myös alle 18-vuotiaat nuoret.
Aloitus ke 29.4.2026 klo 18.00-20.00 Teams-luentona
Teoriaosuuden jälkeen alkavat maastoharjoitukset. Tänä vuonna ensimmäinen harjoituskerta osui sopivasti sprintti-iltarasteille. Siinä voidaan läpikäydä monia suunnistuksen perusteita, mutta kartan lukeminen on helppoa aloittelijallekin. Seuraavissa harjoituksissa päästään metsäharjoituksiin ja opetellaan lukemaan karttaa ja maastoa. Tutuiksi tulevat karttamerkit, rastimääritteet ja iltarastikäytänteet. Harjoitukset tehdään pienissä ryhmissä kävellen, joten siellä on aikaa omalle reittisuunnittelulle ja kysymyksille. Ohjaajina toimivat yleensä kokeneemmat harrastajasuunnistajat, joista jotkut myös kilpailevat aktiivisesti.
Suunnistuskoulun hinta on 80 €, joka sisältää luennon, 5 harjoituskertaa maastossa ja 3 iltarastikertaa. Lisätiedot, ilmoittautumislinkki ja koulun ohjelma Lahden Suunnistajat-37 nettisivuilta (suunnistuskoulut).
TERVETULOA!

