10mila 2024 – Halukkuuksien ilmoittaminen

Legendaarinen 10mila käydään tänä vuonna Tukholman eteläpuolella Nynäshamnnissa 4.-5.5.2024. Samoissa upeissa maastoissa kisattiin viimeksi vuonna 2018 – GPS-seurantaa naisten viestistä GPS-seurantaa miesten viestistä

Tänä vuonna seuran lähettää mukaan myös nuorten joukkueet HD16 sarjaan. Joukkueeseen tarvitaan sekä tyttöjä että poikia. Ratojen vaativuustaso on HD14 sarjan tasoa, joten hiukan nuoremmatkin juniorit selviävät hyvin. Reissuun lähdetään yhteiskyydillä:

Meno: 3.5.2024 Turku-Tukholma klo 20:55-06:30, M/S Viking Grace (Nuorten aikataulu, aikuisten suunnitelma myöhemmin, mahdollisten joukkueiden selvittyä)

Paluu: 4.5.2024 Tukholma-Turku klo 20:00-07:35, M/S Viking Glory (Nuorten aikataulu, aikuisten suunnitelma myöhemmin, mahdollisten joukkueiden selvittyä)

 

Reissusta nuorilla oma vastuu 85€ (oma vastuu sisältää: kilpailun, laivakyydin, autokyydit, aamiaisen, sekä kisan aikaisen huollon). Reissuun tarvitaan mukaan myös huoltajia. (Huoltajilla 0€ oma vastuu).  Kiinnostuksen ilmoittautuminen 31.1 mennessä Suomisportiin (löytyy ajankohdasta 3.5)

Alla tiedot kisan.

Kärkiurheilijoille 10milan ajankohta on haastellinen kevään tärkeiden henkilökohtaisten kisojen takia ja näillä näkymin seuralta ei lähde aikuisten viesteihin joukkueita kaikkien seuran huippujen toimesta. Viesteihin voidaan kuitenkin lähteä omakustanteisesti (seuran mahdollisesta tuesta päätetään myöhemmin). Kiinnostuksen ilmoittautuminen 31.1 mennessä Suomisportiin (löytyy ajankohdasta 3.5), matkustusaikataulut ja logistiikka suunnitellaan osallistujien kanssa mahdollisten joukkueiden selvittyä.

 

Uutuutena molemmissa aikuisten viesteissä viesti keskeytetään 2/3 osuuden jälkeen minkä jälkeen viesti lähtee uudestaan käyntiin takaa-ajona. Tällä muutoksella myös naiset pääsevät juoksemaan pimeällä. Lisäksi naisten viestissä on tänä vuonna kuusi (6) osuutta.


Lisätietoja kilpailusta 10milan sivuilta 10Mila Nynäshamn 2024 (tiomila.se)

 

Järjestelyihin liittyvät kyselyt tässä vaiheessa Aleksi Anttolainen (+358445050293)