80-vuotista seuraamme juhlistettiin

Salonen

Juhlien aluksi puheenjohtajamme Tapio Irri lausui tervetuliaissanat. Puheessaan Tapio muisti myös paikalla olleita seuramme kunniajäseniä, jotka ovat omalla panoksellaan olleet vahvasti tekemässä seuramme historiaa. Juhlat saatiin näin mukavasti käyntiin. Tilaisuuden juontaja Ville Klinga kuljetti tapahtumaa rennolla ja positiivisella otteellaan sujuvasti ohjelmanumerosta toiseen. Ohjelmanumeroiden välissä Ville luki otteita seuran historiikistä näin tuoden seuran toimintaa ja tapahtumia vuosien varrelta juhlayleisön tietoisuuteen.

 

Juhlien alkupuoli oli puheiden täyteinen. Ensin saatiin tervehdykset 80-vuotiaalle seurallemme. Päijät-Hämeen liikunnan ja urheilun onnen toivotukset lausui Mai-Brit Salo. Hollolan Urheilijoiden tervehdyksen toivat seuran puheenjohtaja Henri Rauhamäki ja suunnistusjaoston Mikko Sani. Rastivarsojen puheenjohtaja Tomi Nieminen onnittelun lomassa toivotti seuralaiset tarttumaan ainutkertaiseen mahdollisuuteen ja osallistumaan ensi vuonna Rastivarsojen järjestämään Lahti-Suunnistukseen. Hollolan kunnan terveiset esitti Kristiina Hämäläinen toivottaen kaikki tervetulleeksi ensi vuonna Hollolaan. Juontajamme luki lisäksi Kärkölän Kisaveikkojen ja Suomen Suunnistusliiton tervehdykset 80-vuotiaalle seurallemme. Varsinaisen juhlapuheen piti Suomen Olympiakomitean toimitusjohtaja Mikko Salonen. Puheessaan Salonen kertasi seuramme historiaa ja tarjosi mm. pähkinän purtavaksi oliko Suomen vanhimman suunnistuksen erikoisseuran perustamiskokouksessa paikalla 36 vai 37 henkilöä. Salonen toi esille Lahden Suunnistajat luotettavana ja rutinoituneena kilpailujen järjestäjänä. Ensi vuoden Jukolan viestin järjestämisen jälkeen olemme ensimmäinen seura, joka on ollut järjestämässä viittä eri Jukolan viestiä. Toimitusjohtaja kertasi puheessaan suunnistusharrastuksen haasteita 50 luvulla peilaten niitä nykypäivän haasteisiin todeten niissä olevan paljon samankaltaisuuksia. Lopuksi Salonen onnitteli seuraa ja kannusti jatkamaan ainakin seuraavat 80 vuotta.

 

 

Puheiden jälkeen nautittiin buffet illallinen jälkiruokineen. Kahvittelun lomassa siirryttiin jakamaan ansiomerkkejä ja palkitsemaan seuran parhaita. Seuraavassa listattu illan aikana palkitut. Ansiomerkkien jaon suorittivat Tapio Irri ja Matti Kotilainen. Parhaiden palkitsemisesta puolestaan vastasivat Tapio Irri ja Heikki Jokinen.

 

Opetus- ja kulttuuriministeriön myöntämällä Suomen liikuntakulttuurin ja urheilun ansioristillä palkittiin

 • Virpi Remahl
 • Tauno Haapasaari

 

Ansioristi

 

Suomen Suunnistusliiton hopeisen plaketin sai

 • Kirsi Koivuniemi

 

Suomen Suunnistusliiton hopeinen ratamestariplaketin sai

 • Jarmo Pikkarainen

 

Suomen Suunnistusliiton pronssinen plaketti myönnettiin seuraaville henkilöille

 • Mika Kantola
 • Risto Kolstela
 • Hannu Korhonen
 • Leena Kuusipohja-Johansson
 • Kristian Leppänen
 • Raine Nurminen

 

Suomen Suunnistusliiton pronssisen ratamestariplaketin puolestaan saivat

 • Juha Hirvonen
 • Heikki Jokinen
 • Matti Kotilainen
 • Juha Palo
 • Tomi Silvonen
 • Kauko Suhonen
 • Tuula Tjäder

 

Suomen Suunnistusliiton pronssinen ansiomerkki myönnettiin seuraaville henkilöille

 • Aleksi Anttolainen
 • Kirsi Arvela
 • Sanna Halme
 • Leena Harju
 • Tapio Irri
 • Miia Karetjoki
 • Heikki Kauppi
 • Minna Kauppi
 • Juha Kirvesmies
 • Juuso Lehtinen
 • Anniina Niiranen
 • Paavo Nikkari
 • Maria Palo-Järvinen
 • Antti Orkola
 • Jari Sundqvist
 • Sari Sundqvist
 • Kauko Turunen
 • Kari Valonen

 

Suomen Suunnistusliiton tunnustusmerkin saivat

 • Jorma Aherto
 • Timo Ahvenainen
 • Aimo Haapaniemi
 • Antti Halme
 • Jani Hämäläinen
 • Seppo Järvinen
 • Pasi Kankaanpää
 • Saara Kukkonen
 • Tuomo Lahtinen
 • Teemu Niskanen
 • Tomi Nykänen
 • Anna-Lea Rantalainen
 • Eevamari Rauhamäki
 • Juha Rehula
 • Pekka Rekola
 • Philipp Von Arx
 • Annamaria Väli-Klemelä

 

Seuran parhaiksi vuonna 2017 alla olevissa kategorioissa palkittiin

 • Paras tyttö (Alle 16 vuotta, Kiertopalkinto)
  • Anniina Taipale
 • Paras poika (Alle 16 vuotta, Kiertopalkinto)
  • Lauri Makkonen
 • Paras mies
  • Aleksi Anttolainen
 • Paras nainen
  • Lotta Kirvesmies
 • Paras nuori (Alle 20 vuotta, Kiertopalkinto)
  • Tomi Nykänen
 • Seuran paras (Kiertopalkinto)
  • Aleksi Anttolainen
 • Vuoden valmentaja
  • Aleksi Anttolainen
 • Vuoden veteraani (Kiertopalkinto)
  • Markku Salo
 • Vuoden tulokas (kehittyjä)
  • Leppänen Jenni

 

Parhaat

 

Lopuksi jaettiin vielä menestystukia. Menestystukia vuodelta 2017 myönnettiin SM-, EM- ja MM-kilpailujen ja Halikkoviestin menestyksen perusteella seuraaville henkilöille

 • Aleksi Anttolainen
 • Tuomo Lahtinen
 • Philip von Arx
 • Matias Sankari
 • Lotta Kirvesmies
 • Saara Kukkonen
 • Minna Kauppi
 • Anniina Taipale
 • Ida Sundqvist
 • Emmi Kiljunen
 • Lilia Karttunen
 • Maiju Lehtonen
 • Eemeli Kiljunen
 • Tomi Nykänen
 • Aaro Virtanen
 • Oskari Arvela
 • Minna Närhi
 • Antti Nousiainen
 • Vili Väkeväinen
 • Valtteri Rantala
 • Jani Hämäläinen
 • Ari Anjala
 • Kristian Leppänen
 • Mikko Tommola

 

Palkintojenjaon jälkeen oli vuorossa seuran nuorten järjestämää ohjelmaa. Lilia Karttunen, Maiju Lehtonen ja Annina Taipale pitivät tietokilpailun, jonka voittaja lopulta ratkaistiin arvalla kahden kaikkiin kysymyksiin oikein vastanneiden joukkueiden välillä.

 

Tietokilpailu

Nuoret pitivät myös arpajaiset, jonka palkinnot oli lahjoittanut Intersport. Loppuilta oli vapaata seurustelua. Paikalle tuotuja vanhoja karttoja pengottiin ahkerasti ja vanhoja valokuvia tutkittiin tarkalla silmällä. 80-vuotisjuhlat saatiin päätökseen ja matka kohti uusia seikkaluja alkanut.

 

Kuvia juhlista