Heinäkuun kasvona Minna Kauppi

Juuri sopivasti MM-kisojen kynnyksellä Kuukauden kasvona Minna Kauppi. 24v tauon jälkeen seuramme edustaja pukee siis Suomi-paidan päälle WOC:iin. Edellinen edustaja oli Reijo Mattinen, joka otti pronssia viestissä -89 ja -91. Jälkimmäisessä Reka muuten luovutti kartan toiselle melko tuoreelle seuran edustajalle – Ari Anjalalle, jonka Minna sopivasti haastoi seuraavalle kerralle.

Haastattelijan itsensä ollessa jäässä Minna onneksi itse keksi kerrottavaa miten LS-edustus näkyy MM-kisoissa. “No ainakaan ikinä ennen ei ole saanut seuran puolesta täsmätreenejä kisoihin. Nyt on tulossa ainakin mäki- ja sprinttitreeniä, joista jälkimmäinen tulee vähäisten starttien takia erittäin tarpeeseen” mietti Minna. Kaikki paitsi sprinttiviestin juokseva Minna lähtee kisoihin selvin tavoittein. “Tällä kertaa kullatta jääminen ei olisi aivan katastroofi, mutta vähintään mitalia lähdetään hakemaan. Nyt on noin kuukauden päivät saanut tehtyä normitreeniä ja kunto on ihan hyvä, mutta hiukan kysymysmerkki miten hyvässä kunnossa muut ovat.”

MM-kisat lähtee käyntiin pe 31.7. sprintin karsinnalla.

Minnan KK-vastaukset voit lukea tästä.