Seura harkitsee asustetoimittajan vaihdosta – Aprillipäivä

 

Syy miksi Huusarin Pekkaa ei ole näkynyt vähään aikaan seuran tapahtumissa paljastui tänä aamuna kun mainostoimisto Mud & Herring julkisti suunnistussivustoilla laajan suunnistusasukampanjan. Ennen Pexi tunnettiin vain pienessä piirissä räätälivelhona, mutta nyt jopa maajoukkuesuunnistajat ovat ilmaisseet halunsa vaihtaa uuteen ja tuoreeseen vaatemerkkiin. Isoimpana kalana varmaankin Voglian ja Puman PteXiin vaihtava Miina Kauppi.

Ja millä tavalla Pexi lähteekään suunnistusmaailmaa valloittamaan. Monet uudet asustetoimittajat lähtevät varovaisesti yhdellä tai kahdella mallistolla liikkeelle, mutta Pekka pistää samoin tein kolme eri tyyppistä valikoimaa markkinoille. Apua mallistojen suunnitteluun Pexi sai ehkä maailman tunnetuimmalta muotitalolta: Forrester.

 

Urukhai (aiempi versio)
sarjan huippumallisto
toppaukset olkapäissä
suojukset käsivarsissa puiden kaatoa varten (max ranteenpaksuinen)
erittäin tarkka leikkaus housuissa, jotta puiden runkojen ylitys onnistuu lennokkaasti

Soija
pitkien fysiikan ja kemian labrojen tuloksena erikoishengittävää materiaalia
specialbuff – ei lämmitä yhtään, mutta se päässä suunnistaessa pystyy ratkaisemaan matemaattisia kaavoja 27% nopeammin

Bruna
vain sprinttiin
asusteina – hihaton paita ja stringit

Jos seura päättää vaihtaa asustetoimittajaa, tulee niistä myös ensimmäinen asuste päivitetyllä seuran nimellä. Vuosi sittenhän Trintexin tilaus lähti ennen näitä uutisia.