Lahti-Suunnistukset saatiin kuumista olosuhteista huolimatta hienosti ja sujuvasti järjestettyä ja suunnistettua. Mukana oli jälleen koko kirjo suunnistajia maailman tähdistä nopeakinttuisiin omiin junioreihin ja hiukan matalammalla askelella liitäviin taitureihin.
Naisten ja miesten pääsarjojen kokonaiskisat menivät moninkertaiselle maailmanmestarille Matthias Kyburzille sekä hänen vaimolleen Sarina Kyburzille, joka hänkin on entinen maajoukkuesuunnistaja. Matthias Kyburzin mielestä keskimatkan kilpailu oli vaativampi kuin MM-kisoissa, joten haastetta lahtelaisjärjestäjät tarjosivat riittävästi!
Kyburzin perhe olikin MM-kisojen jälkeen jäänyt Suomeen nautiskelemaan lahtelaisista suunnistustreeneistä koko viikoksi ja yllättivät kilpailunjohtaja Ville Kaupin osallistumalla myös Lahti-Suunnistuksiin. Tyytyväinen kilpailunjohtaja kommentoi kilpailuja näin:
”Vaativa kilpailu saatiin onnistuneesti maaliin upeassa hellesäässä. Pääsarjojen terävin kärki oli osanottajissa erittäin positiivinen yllätys eikä tämän päivän kilometrivauhti jättänyt miesten pääsarjassa voittajalla arvailujen varaa sen suhteen kuka on Olympialaisten maratonilla ollut kisaamassa”, Kauppi myhäilee.
Sarina Kyburz (kuvassa alla) oli naisten pääsarjassa molempina päivinä ylivoimainen, mutta Matthias onnistui nappaamaan voiton ensimmäisen päivän keskimatkalta vain niukalla erolla Kalevan Rastin Aaro Asikaiseen. Toisena päivänä ero olikin sitten sitäkin suurempi. Kenties ensimmäisen päivän opit oli jo pistetty muistiin paremmin ja Sairakkalan supikot taittuivat kauniimmin.
D21A
1. Sarina Kyburz, Switzerland, 1:39:25
2. Pihla Häkkinen, Suunta Jyväskylä, 1:45:41 +6:16
3. Tuija Kuusela, Rastikarhut 1:52:03 +12:38


H21A
1. Matthias Kyburz, Switzerland, 1:35:52
2. Aaro Asikainen, Kalevan Rasti, 1:42:56 +7:04
3. Antti Väyrynen, Vehkalahden Veikot, 1:46:09 +10:17
Kilpailijat kehuivat ratojen ja maaston vaativuutta. Sekä keski- että pitkällä matkalla maasto tarjosi hienoja laakeita alueita, joissa vaadittiin tarkkaa kompassin käyttöä sekä pienipiirteisempiä suppa-alueita. Nuorten sarjoissa saatiin seuralaistemme toimesta loistavaa menestystä monessa sarjassa.
H14 1. Elmo Kiiskinen ja 3. Eerikki Hirvonen
D14 1. Ella Hakkarainen
D13 1. Viivi Mutikainen 3. Ella Marttinen
H12TR 2. Aaretti Latonummi
D12TR 1. Oona Pakkanen 2. Kaisla-Pilvi Korpela
H10RR 1. Iisakki Latonummi
D10RR 3. Mikaela Mattila