Tämän vuoden Knock-Out sprintin Suomenmestaruuksista kamppailtiin Merikarvialla. Pienemmällä paikkakunnallakin saatiin aikaiseksi varsin hyvät puitteet sprintille. Lahdesta liikkeellä oli suht pieni, mutta kilpailukykyinen joukkue. Lauantaiaamuna oli vuorossa karsinta iltapäivän finaaleja varten. A-finaaliin itsensä selvittivät kolme vuotta itseään vanhempien seurassa H18 sarjassa Hermanni Latonummi ja pääsarjalaiset Karoliina Ukskoski ja Laura Ramstein. Iltapäivästä tosiaan juostiin finaalit, jotka tietenkin loogisesti aloitetaan alkuerillä, joista kolme parasta jatkoivat välieriin. Hermanni oli erittäin tasaisessa erässään neljäs ja jäi vain kaksi sekuntia jatkopaikasta välieriin. Laura taisteli omassa alkuerässään viidenneksi ja myöskin pullahti ulos välieristä. Karo puolestaan meni “helposti” välieriin. Eihän se toki ilmaiseksi koskaan tule, mutta eroa neljänteen oli 15 sekuntia. Välierästä kaksi parasta meni finaaliin. Omassa välierässä Karon jalka ei enää riittänyt neljättä sijaa parempaan. Kärkeen tuli eroa 13 sekuntia ja jatkopaikkaan yksi sekunti vähemmän.

Sunnuntaina sprinttaaminen sai jatkoa, kun sprinttiviestin SM-kilpailu juostiin Kurikan kaupunkialueella. Homman nimi oli se, että joukkueessa yksi mies ja yksi nainen. Aamupäivän karsinnassa juostiin henkilökohtaiset radat ja yhteisajan perusteella 40 joukkuetta per sarja pääsi A-finaaliin. H/D18 sarjassa Hermanni ja Annlinn Gaasenbeek muodostivat joukkueen, joka selvisi upeasti finaaliin. Pääsarjassa ykkösjoukkueen muodostivat Karo Ja Philipp Von Arx sekä kakkosjoukkueen Laura ja Benjamin Saarela. Nämä molemmat joukkueet myöskin selvisivät helposti iltapäivän finaaleihin, ykkösen ollessa kuudenneksi nopein. Iltapäivästä rastit eivät enää löytyneetkään ihan niin sujuvasti ja pääsarjan joukkueiden sijoitukset olivat 20. ja 21. Nuoret tulivat maaliin sijalla 27. Vaikka tämä on viesti, niin mainittavan arvoista on Hermannin ankkuriosuus, jossa hän oli osuuden kolmanneksi nopein.





Skotlannissa suunnistettiin myös lahtelaisten voimin 27.7-1.8. Muutama Hirvonen + vahvistus oli suunnannut lomallaan sinne Scottish 6 Days rastiviikolle Royal Desireen alueelle. Tämä vahvistus eli Ella Hakkarainen oli W14A-sarjan kärkikamppailussa koko viikon. Lopulta viimeisen päivän vain yhden sekunnin voitto sveitsiläisestä Emily Guyot’sta ratkaisi kakkossijan Ellalle. Britti Hannah Chapman vei voiton.
