Iltarastikalenteri 2024

Päijäthämäläiset iltarastit on huhti-syyskuun aikana tiistaisin ja lokakuussa lauantaisin järjestettävä liikuntatapahtuma, jossa kaikenikäiset ja -kuntoiset liikunnanharrastajat voivat kohentaa ja ylläpitää kuntoaan ja suunnistustaitoaan. Tapahtuman ajankohta, tarkka osoite ja muut mahdolliset ohjeet näkyvät kalenterissa ja Rastilippu –palvelussa. Ilmoittautumalla etukäteen Rastilippu -palvelussa nopeutat toimintaa itse tapahtumapaikalla.

Linkki tapahtuman lisätietoihin ja ohjeisiin löytyy alla olevasta kalenterista.

Tarkemmat ohjeistukset iltarasteista löydät TÄÄLTÄ.

Päivitetty 22.2.2024

Huhti – elokuussa maastoon pääsee klo 17.00 – 19.00 välillä ja takaisin on palattava klo 20.30 mennessä.
Syyskuussa lähdöt ovat klo 17.00 – 18.30 ja paluu viimeistään klo 20.00.
Lokakuussa lauantaisin lähtöaika on klo 10.00 – 12.00 ja paluu viimeistään klo 13.30.

 

AikaKarttaPaikkaRatamestari(t)Opastus ja lisätiedotTuloksetIltarasteilla mukana
2.4.Sprintti- ja korttelirastit: Asemantausta ja AnttilanmäkiLauneen keilahalliJohn LaukkaSprintti-iltarastikalenteri
9.4.UrheilukeskusKarpalon kenttä, UrheilukeskusArtikkeli

Rastilippu

Tulokset
16.4..Sprinttirastit: SaksalaSaksala, HakakatuJani HämäläinenSprintti-iltarastikalenteriSuHu
17.-28.4.Omatoimirastit: Pajulahti – Lapakisto (lounaisosa)LapakistoMarko VäisänenArtikkeli

Rastilippu

OTR
23.4.Tuohijärvi (länsi)Luhdantausta, Helsingintie 832Sanna ja Antti HalmeArtikkeli

Rastilippu

TuloksetVH (Finnspring teema)
30.4.Sprinttirastit: SalpakangasHeinsuon kouluKristain LeppänenSprintti-iltarastikalenteriSuHu
1.-12.5.Omatoimirastit: SantaveräjäTennilä, SantaveräjäSaara Kukkonen, Paavo NikkariArtikkeli

Rastilippu

OTR
7.5.Sprinttirastit: AnkkuriLahden satamaIsmo Ojala, Pekka RekolaSprintti-iltarastikalenteriASK, SuHu
8.-19.5.Omatoimirastit: Pajulahti (pohjoisosa)PajulahtiAleksi AnttolainenArtikkeli

Rastilippu

OTR, YKL
14.5.Tuohijärvi (etelä)Miekkiö, TuohijärventieArtikkeli

Rastilippu

TuloksetASK, VH (Jukola-harj.), SuHu
21.5.UrheilukeskusKarpalon kenttä, Lahden urheilukeskusJorma ja Mervi AhertoArtikkeli

Rastilippu

TuloksetWorld Orienteering Week (WOW) -tapahtuma, ASK
28.5.Kolunkuopat – LakeasuoKolunkangas, SelkosaarentieArtikkeli

Rastilippu

TuloksetASK
4.6.UmpankulmaAikkala, PaassilantieAnna Mashina, Ari HämäläinenArtikkeli

Rastilippu

TuloksetASK
11.6.Paskurinsupat – RahametsäKukonkoivu, JokkisrataArtikkeli

Rastilippu

TuloksetVH (Jukola-harj.)
18.6.Hälvälä (pohjoinen)Hälvälän lentokentän pohjoispääAnna-Lea Rantalainen, Joonas JernbergArtikkeli

Rastilippu

Tulokset
25.6.Tapanila (pohjoinen)TapanilaHarri Suominen, Hannu KorhonenArtikkeli

Rastilippu

Tulokset
2.7.Tiirismaa (vaaka)Tiirismaa, KeskikankaantieArtikkeli

Rastilippu

Tulokset
9.7.KukkolanharjuHämeenkoski, KukkolanharjuArtikkeli

Rastilippu

Tulokset
16.7.RautakorpiRautakorpiHarri HytönenArtikkeli

Rastilippu

Tulokset
23.7.TerrisuoVierumäki, Areenan p-alueArtikkeli

Rastilippu

Tulokset
30.7.KiveriöKiveriö, Ilmarisentien kenttäArtikkeli

Rastilippu

Tulokset
6.8.RenkomäkiRudus, Orimattilantie 180Tero Granqvist, Anni PitkänenArtikkeli

Rastilippu

Tulokset
13.8.Sprinttirastit ja tarkkuussuunnistus: Länsiharju – KullankukkulaTapparankadun rukoushuoneen p-alueTeemu Niskanen, Tuomo NiskanenSprintti-iltarastikalenteriTrailO
14.-25.8.Omatoimirastit: RahametsäSairakkala, Tampereentie 1697Kari Valonen, Kathy KeisterArtikkeli

Rastilippu

OTR
20.8.Pajulahti – Lapakisto (länsiosa)LapakistoArtikkeli

Rastilippu

TuloksetVH (SM- ja Jukola-25 teema), SuHu
27.8.PesäkallioPesäkallion lavaKati Aaltonen, Aino SihvolaArtikkeli

Rastilippu

Tulokset
3.9.KaristoKauppakeskus KarismaKauko Suhonen

Tuomo Niskanen

Artikkeli

Rastilippu

Tulokset
10.9.MessiläTiirismaa, KeskikankaantieArtikkeli

Rastilippu

TuloksetVH (SM-viesti)
17.9.Sprinttirastit: JalkarantaTapanilaSprintti-iltarastikalenteri
18.-29.9.Omatoimirastit: RautakorpiRautakorpiMinna KauppiArtikkeli

Rastilippu

OTR
24.9.Tapanila-MetsäkangasVanha ravirataArtikkeli

Rastilippu

TuloksetEsan muistorastit, yhteislähtö, VH (Seuraviesti-teema)
28.9.HahmajärviHerrala, VirrantieArtikkeli

Rastilippu

Tulokset
5.10.KetarlammitKukonkoivu, KukonkankaantieArtikkeli

Rastilippu

Tulokset
12.10.LiipolaNikkilä, OrvokkitieArtikkeli

Rastilippu

Tulokset
19.10.Kivimaa – HöröläKivimaan kouluPäivi Einonen, Jarmo PikkarainenArtikkeli

Rastilippu

Tulokset
26.10.Tapanila (etelä) – RiiheläLikolampi, HoitajankatuHarrastesuunnistusjaostoArtikkeli

Rastilippu

TuloksetPäättärit

TH = Taitoharjoitusradat (esim. SM:n kisojen harjoitus tai vain käyrät tms)

VH = Viestiharjoitus

OTR = Omatoimirastit

P = Pyöräsuunnistusradat

ASK = Aikuisten suunnistuskoulu

LSK = Lasten suunnistuskoulu

SuHu = Samalla alueellisen Suunta huipulle ryhmän harjoitus

YKL = Samalla Yläkoululeirin harjoitus

SK = Suunnistajan kauppa paikalla