Kausi vaihtuu ja on aika suunnata katseet kohti tulevaa ja kautta 2019 kohti. Kauden 2019 ensimmäinen leiri pidetään jo tämän vuoden puolella 5.-9.12. joten nyt on hyvä aika varmistaa paikka seuran valmennusryhmissä. 

Seuralla jatkossa on kaksi valmennusryhmää, Nuorten ja Aikuisten ryhmä. Nuorten ryhmän vastuuvalmentajana toimii Aleksi Anttolainen. Aikuisten ryhmän managerina toimii 
Stefano Raus. Miesten ja naisten kapteeneina toimivat Aleksi Anttolainen ja Minna Kauppi. 
 
Vapaamuotoiset hakemukset ryhmiin 15.11. Nuorten ryhmä Aleksille ja aikuisten ryhmä  nuoriso- ja valmennusjaoston puheenjohtajalle Heikille. Nuorten ryhmään uusina hakevien tulee myös lähettää syntymäaika, sähköposti, puhelinnumero, tavoitteet lajin suhteen sekä mielellään vanhemman yhteystiedot. 

Liitteenä löydät luonnoksen kausisuunnitelmasta.

Lisätietoa saat Aleksilta (Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.) ja Heikiltä (Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.).

Nuorten ryhmästä lisätieto alla.

Seuran nuorten ryhmä on pääsääntöisesti 13-18-vuotiaille (ryhmän jäseneltä vaaditaan kykyä suoriutua itsenäisesti 14-sarjan tasoisesta suunnistusradasta) suunnattu harjoitusryhmä, jonka tarkoituksena on helpottaa nuorten siirtymistä lasten suunnistuskoulusta aktiiviseen kilpailu- ja seuratoimintaan. Nuorten ryhmä tarjoaa mahdollisuuden suunnistusharrastuksen syventämiseen nuoren haluamalla tavalla. Ryhmämaksu (95€ vuosi) käytetään kokonaisuudessaan nuorten ryhmän toimintaan ja sen kehittämiseen. Ryhmän valmentajana toimii Aleksi Anttolainen. 

 

Mentorointi

Nuorten ryhmäläisten tukena mentorointirinki, joka koostuu aktiivisista laajan suunnistuskokemuksen omaavista alueen suunnistustoimijoista. Mentorit toimivat harjoituksissa suunnistustaidon ja -tekniikan opettajina sekä tukena lajiin liittyvissä kysymyksissä. Aktiiviselle nuorelle valitaan hänen näin halutessaan myös henkilökohtainen mentori, joka toimii yhteistyössä nuoren kanssa tukien nuoren kehittymistä suunnistajana. Tavoitteelliselle kilpaa suunnistavalle nuorelle seura tarjoaa myös henkilökohtaista valmennusapua.

Jos haluat henkilökohtaisen mentorin tai koet tarvitsevasi jo henkilökohtaisen valmentajan ota yhteyttä Alluun niin keskustellaan asiasta. 

 

Harjoitukset

Nuorten ryhmän harjoituskalenterin rungon muodostavat seuran valmiit harjoitukset (iltarastit, lasten suunnistuskoulu, torstain rataharjoitus, perjantain salivuoro, leirit yms.). Tämän lisäksi ryhmälle järjestetään ympärivuoden omia harjoituksia (harjoitukset kestävät kerrasta riippuen 45-90min). Harjoituksissa pyritään huomioimaan nuorten eri taitotasot tarjoamalla mahdollisuutta suorittaa ratoja eri mittaisina ja vaikeimmissa harjoituksissa tarjoten kahden eri vaikeustason karttaa (14-sarjan ja 20/21-sarjan). Tietoa harjoituksista löytyy seuran verkkosivujen kalenterista omalla värillään, minkä lisäksi ryhmäläisiä infotaan sähköpostin ja WhatsAppin välityksellä. 

Ryhmän harjoitukset ovat avoimia kaikille seuran jäsenille, mutta ryhmän ulkopuolisia seuran jäseniä pyydetään ilmoittautumaan hyvissä ajoin ennen harjoituksia, jotta osataan varautua karttojen yms. suhteen. 

Attachments:
Download this file (LS-37 Kausi 2019.xls)Kausisuunnitelma luonnos[ ]37 kB

tahtiseura.png

 lumonite logo white

noname2018 150px

wstarmusta

Tulevia tapahtumia

19.11.2019
18:00 - 19:30
Ratatreeni - Pajulahti
21.11.2019
18:00 - 19:30
Yhteistreeni - Yökäytävä
22.11.2019
19:00 - 21:00
Salivuoro, Jalkarannan koulu
23.11.2019
10:00 - 17:00
Kotileiri
23.11.2019
10:00 - 17:00
Kotileiri

Yhteystiedot

Tapanilan ulkoilumaja
Hiihtomajantie 98
15950 Lahti

(03) 751 2405
toimisto |ät| ls37.fi

IBAN: FI38 5612 1120 3225 62